Home Αθλητικά Αιγέας 4Χ4 νίκησε και τη Αναγέννηση Γέρας με 2-1 – Μόνος πρώτος...

Αιγέας 4Χ4 νίκησε και τη Αναγέννηση Γέρας με 2-1 – Μόνος πρώτος με 12 βαθμούς

526
0

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Αιγέας Πλωμαρίου, σήμερα Τετάρτη 8 Οκτωβρίου 2014, με αντίπαλο την Αναγέννηση Γέρας με σκορ 2-1, στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής που πραγματοποιήθηκε σήμερα ως εμβόλιμη. Η ομάδα του Πλωμαρίου αγωνίστηκε χωρίς τρεις βασικούς, τον Καραμπέτσο λόγω τιμωρίας και τους Αγιακάτσικα και Αγκόλι που είναι τραυματίες.

Η Αναγέννηση που είναι μια από τις ομάδες φαβορί για το πρωτάθλημα, έχοντας στο πάγκο τον γνώριμο μας, Γιάννη Μανούσο και στην σύνθεση της τους δικούς μας Αζάμπι και Μουτσουγιάννη που φέτος μετακόμισαν στη Γέρα και τους Τάκα, Παυλέλη και Τσιγγενέ που έχουν αγωνιστεί στο παρελθόν στον Αιγέα.

Το παιχνίδι ήταν πραγματικό ντέρμπι, με νεύρα, ένταση και δυνατά μαρκαρίσματα. Παρά τις απουσίες που είχε ο Αιγέας, κατάφερε να σταθεί επάξια στον αγωνιστικό χώρο. Η Αναγέννηση άνοιξε το σκορ περίπου 10 λεπτά πριν τη λήξη με σκόρερ τον Σιβρή και ενώ όλα έδειχναν ότι θα φύγει με το διπλό από το Πλωμάρι, ο Αιγέας αρχικά ισοφάρισε με σουτ του Κιοσσέ και στη συνέχεια πήρε κεφάλι στο σκορ με γκολ του Χρυσάφη, ο οποίος είχε χάσει νωρίτερα άλλη μια κλασική ευκαιρία σε τετ-α-τετ με τον Τσιγγενέ, κάνοντας ολική ανατροπή και έτσι έφτασε τις 4 νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές και είναι μόνος πρώτος με 12 βαθμούς.

Πριν την έναρξη του παιχνιδιού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή  για το θάνατο του φιλάθλου του Εθνικού Πειραιώς.