Home Αθλητικά Φωτογραφίες & Βίντεο από το ιστορικό παιχνίδι ΑΕΛΚ – Πιερικός

Φωτογραφίες & Βίντεο από το ιστορικό παιχνίδι ΑΕΛΚ – Πιερικός

393
0

Για πρώτη φορά μετά την άνοδο της, η ΑΕΛΚ αγωνίστικε στη φυσική της έδρα, δηλαδή το γήπεδο της Καλλονής και γενικά στη Λέσβο. Ο αγώνας με αντίπαλο τον Πιερικό ήταν για το θεσμό του κυπέλλου και το τελικό αποτέλεσμα που ήταν 2-2, στέλνει την ομάδα της Καλλονής στην φάση των 16.

Σε αυτό το παιχνίδια επανεμφανίστηκε ο Γιώργος Μανούσος, μετά την περιπέτεια που είχε με την απαγορευμένη ουσία που του ανιχνεύτηκε μετά από έλεγχο που τελικά αποδείχτηκε ότι ήταν λάθος των γιατρών και ο ίδιος αθωώθηκε.

Για την ιστορία η ΑΕΛΚ προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο ημίχρονο, με τα γκολ του Μανούσου με πέναλτι και του Βλάση Καζάκη με σουτ. Ο Πιερικός ισοφάρισε στο δεύτερο ημίχρονο με δυο γκολ του Βινισιους. Σε συνδυασμό με το αποτέλεσμα του πρώτου παιχνιδιού όπου η Καλλονή είχε κερδίσει 2-1, προκρίνεται στην επόμενη φάση του θεσμού.

Το γήπεδο όπως ήταν φυσικό, ήταν γεμάτο από φιλάθλους όλης της Λέσβου.

Ο Γιάννης Ματζουράκης θέλοντας να ξεκουράσει αρκετούς βασικούς, έδωσε την ευκαιρία και δοκίμασε νεαρούς και αναπληρωματικούς ποδοσφαιριστές του.

Καλλονή: Χογκ, Γάλας, Κριπιντίρης, Αναστασιάδης, Λίμα, Σιλιγαρδάκης, Γιουκαρής (74′ Γκάσιτς), Μανούσος, Βλαστέλλης (88′ Ντάμπος), Χουάνλου (88′ Nτος Σάντος), Καζάκης.

Πιερικός: Παπατολίκας, Νικολίτσης, Τσιρλίδης, Παπαδόπουλος (63′ Αθανασίου), Μπρίτο, Μιχαηλίδης (71′ Στεφανίδης), Παπατόλιος, Ίτσιος (83′ Σερέτης), Ιορδανίδης, Καρτσαμπάς, Μανίκας.

Το βίντεο με τα γκολ και ακολουθούν από κάτω φωτογραφίες του Μανώλη Λαγουτάρη.