Home Αθλητικά Άλλη μια νίκη στο απόρθητο κάστρο του Ταρλά: ΑΕΛ Καλλονής – Πανθρακικός...

Άλλη μια νίκη στο απόρθητο κάστρο του Ταρλά: ΑΕΛ Καλλονής – Πανθρακικός 2-0

370
0

Η ΑΕΛ Καλλονής πρόσθεσε άλλους τρεις σημαντικούς βαθμούς, στην φετινή της πορεία στη Super League, νικώντας με 2-0 στον σημερινό αγώνα τον Πανθρακικό. Η ομάδα της Λέσβου ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, δημιουργώντας σημαντικές ευκαιρίες. Το σκορ άνοιξε ο Αναστασιάδης στο 37′ με γυριστό σουτ μετά από γέμισμα του Βαλλιού μέσα στην περιοχή. Το 2-0  έγινε στο 65′ μετά από ωραία ατομική ενέργεια του Μανούσου από αριστερά, όπου έφτασε μέχρι την μεγάλη περιοχή του Πανθρακικού, συγκλίνοντας σούταρε με το αριστερό, νικώντας τον Πασχαλάκη. Πριν την έναρξη του παιχνιδιού, η ΑΕΛΚ τίμησε τον διοικητή του ΕΚΑΒ, Δημήτρη Παπαγιαννίδη. Θυμηθείτε την εξέλιξη του παιχνιδιού στο κείμενο κάτω από τις φωτογραφίες.

Συνθέσεις

ΑΕΛΚ: Χογκ, Αναστασιάδης, Βαλιός, Αντέτζο, Γιορέντε, Καλτσάς, Κεϊτά, Λεοζίνιο (75’ Μπαρέρα), Μανούσος, Ναβάρο (82’ Πιπίνης), Χουάνμα (84’ Κύπρου)

Πανθρακικός: Πασχαλάκης, Παπαγεωργίου, Ντιγκινί (82’ Αράμπα), Λαδάκης, Τζάνης, Κάσες (58’ Χασομέρης), Σερφά, Έμποου, Μπαϊκαρά (51’ Καθάριος), Ποτουρίδης, Ίγκορ

Οι κυριότερες στιγμές του παιχνιδιού.

10′ Πρώτη ευκαιρία για την ΑΕΛΚ. Σουτ του Μανούσου με το αριστερό λίγο έξω από την μ. περιοχή, η μπάλα πέρασε συρτά λίγο άουτ.

14′ Προσπάθεια του Adejo από δεξιά, παράσει στον Λεοζίνιο ο οποίος σουτάρει χλιαρά και μπλοκάρει

15′ Εκτέλεση φάουλ του Adejo η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ

18′ Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΛΚ. Ο Μανούσος έκανε κούρσα από τα δεξιά σέντραρε, η μπάλα έφτασε στον Χουάνμα που πιεζόμενος σούταρε από καλή θέση αλλά η μπάλα πέρασε λίγα μέτρα άουτ.

24′ Κίτρινη κάρτα στον Ποτουρίδη για μαρκάρισμα στον Μανούσο έξω από τη μεγάλη περιοχή.

25΄ Απευθείας εκτέλεση του φάουλ από τον Λεοζίνιο ο Πασχαλάκης εκτινάσσεται και διώχνει σε κόρνερ.

27′ Σουτ του Καλτσά έξω από τη μ. περιοχή

27′ Εκτέλεση κόρνερ η μπάλα φτάνει μετά από κόντρες στον Ναβάρο που κάνει προβολή η μπάλα αποκρούεται από τον Πασχαλάκη, διαμαρτυρίες της ΑΕΛΚ ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή.

29′ Νέο σουτ του Λεοζίνιο από πολύ μακριά, η μπάλα πέρασε άουτ.

31′ Κίτρινη στοκ Κεϊτά για μαρκάρισμα αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή.

32′ Σκληρό φάουλ του Τζάννη στον Μανούσο στο χώρο του κέντρου ο διαιτητής σφυρίζει το φάολυ και δείχνει κίτρινη κάρτα στο παίχτη του Πανθρακικού

36′ Νέα μεγάλη χαμένη ευκαιρία για την ΑΕΛΚ, κούρσα του Ναβάρο από αριστερά, σέντρα που φτάνει στον Λεοζίνιο που έπιασε το σουτ αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε σε κόρνερ.

37′ ΓΚΟΟΟΛΛΛ για την ΑΕΛΚ. Μετά από γέμισμα του Βαλλιού, η μπάλα έφτασε στον Αναστασιάδη μέσα στη μεγάλη περιοχή που έπιασε γυριστό σουτ και άνοιξε το σκορ.

39′ Κίτρινη κάρτα στον Χουάνμα για σκληρό φάουλ κοντά στο κέντρο.

45΄ Φάουλ του Μπαικαρά στον Ναβάρο, και κίτρινη κάρτα, Καλή ευκαιρία για την ΑΕΛΚ. Ο Ναβάρο το εκτελεί αλλά η μπάλα βρίσκει στο τοίχος και απομακρύνεται
Ο διαιτητής σφυρίζει τη λήξη

Έναρξη Β’ ημιχρόνου

49′ Κάθετη μπαλιά του Τζάννη προς τον Φονσέκα, βγαίνει έγκαια ο Χογκ και μπλοκάρει τη μπάλα

51′ Πρώτη Αλλαγή για τον Πανθρακικό, ο Καθάριος παίρνει τη θέση του Μπαικαρά

58′ Δεύτερη αλλαγή, ο Χασομέρης στη θέση του Κάσες

62′ Ωραία συνεργασία Ναβάρο-Χουάνμα από αριστερά, ο Χουάνμα κινείται προς την περιοχή, σουτάρει αλλά η μπάλα κοντράρει.

65′ ΓΚΟΟΛΛΛ για την ΑΕΛΚ, ατομική ενέργεια του Μανούσου από δεξιά, συγκλίνει φέρνοντας τη μπάλα στο αριστερό σουτάρει και κάνει το 2-0 για την ΑΕΛΚ.

67′ Ευκαιρία για τον Πανθρακικό. Σουτ του Νίκολας από καλή θέση, η μπάλα κοντράρει στην πλάτη του Αναστασιάδη και καταλήγει κόρνερ.

71΄ Ευκαιρία για τον Πανθρακικό, σέντρα από αριστερά, η μπάλα φτάνει στον Τζάννη που σουτάρει, αλλά ο Χογκ κρατάει ξανά ανέπαφη την εστία του.

75′ Πρώτη αλλαγή για την ΑΕΛΚ, ο Μπαρέρα παίρνει τη θέση του Λεοζίνιου που αποχωρεί ενώ τον αποθεώνει όλο το γήπεδο.

82′ Δεύτερη αλλαγή για την ΑΕΛΚ, ο Πιπίνης παίρνει τη θέση του Ναβάρο

82′ Αλλαγή και για τον Πανθρακικό ο Αραμπά παίρνει τη θέση του Νίκολας.

85′ Τρίτη αλλαγή για την Καλλονή, ο Κύπρου παίρνει τη θέση του Χουάνμα.